آموزش

    پاک کردن رد پا در اینترنت اکسپلور

گاهی داشتن حریم خصوصی در اینترنت بد نیست. این مقاله راه خصوصی کردن وبگردی‌های شخصی شما را نشان می‌دهد. لزوماً نمی‌خواهید یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان که از کامپیوتر شما استفاده می‌کنند، دقیقاً متوجه شوند شما در اینترنت کجاها رفته‌اید. اما در حالت عادی آنها می‌توانند به‌راحتی این کار را انجام بدهند. به یُمن وجود قابلیت پُر کردن خودکار (Auto-Complete) اینترنت‌اکسپلورر، اگر آنها شروع به تایپ یک آدرس کنند، بقیه آدرسی که ممکن است اصلاً مناسب نباشد، توسط این قابلیت نمایان می‌شود؛
از آن گذشته، قابلیت دیگری به‌نام تاریخچه (History) وجود دارد که با یک نگاه به آن، کاربران دیگر دقیقاً مطلع خواهند شد که شما در چه زمانی سراغ چه سایت‌هایی رفته‌اید. بسته به تنظیماتی که انجام می‌دهید، این تاریخچه قادر خواهد بود تا 99روز قبل را نمایش دهد. کاربران پیشرفته که توانایی دسترسی به لایه‌های زیرین زندگی اینترنتی شما را دارند،حتی می‌توانند تصاویری را ببینند که در حین مشاهده یک سایت در حافظه کامپیوتر شما ذخیره شده‌اند.

همین مسأله برای کوکی‌ها (Cookie) نیز صادق است. این کلوچه‌های کوچک اطلاعات، هنگامی که شما تعداد زیادی از سایت‌ها را بازدید می‌کنید، خیلی معمولی و بدون پرسش از شما و یا حتی اجازه دادن به شما برای اطلاع از چگونگیِ انجام دادن این عمل، به‌طور خودکار ذخیره می‌شوند.

| AbadanParis.Blogfa.Com |غافلگیری !
یک کاربر برای برای ‌پیدا کردن یک هدیه غافلگیر کننده برای تولد همسرش تلاش زیادی در اینترنت به خرج داده بود؛ پرواز با بالن ! اما زمانی که همسرش به‌طور کاملاً اتفاقی هنگام جستجو در تاریخچه اینترنت اکسپلورر به دنبال چیز دیگری بود، صفحه وب مربوط به رزرو این هدیه را دید و نتیجه غافلگیر کننده این هدیه از بین رفت.

اما خبر خوش اینجاست که نسبتاً به سرعت و به سادگی می‌توان، موارد تک‌تک یا چندتایی از "تاریخچه" اینترنت اکسپلورر خود را ‌پاک کرد. همین میتواند فایل‌های ذخیره شده (Cached Content) و کوکی‌های ناخواسته را از پوشه‌های ذخیره شده در کامپیوتر شخصی خود پاک کنید.

البته در ذهن داشته باشید که من به هیچ وجه، رجوع به سایت‌های غیر مجاز و غیر اخلاقی را به کاربران پیشنهاد نمی‌کنم و یادآوری می‌کنم و اگرچه پاک کردن ردپایتان از کامپیوتر شخصی آسان است، اما ISP شما قانوناً مجاز است آماری از سایت‌هایی که شما رفته‌اید را ذخیره کند.

| AbadanParis.Blogfa.Com |ردپای خود را پاک کنید
در این قسمت یاد خواهید گرفت که چگونه هر یک از سایت‌ها و یا تمامی صفحه‌هایی را که دیده‌اید، ‌پاک نمایید :

1 - تک‌مورد‌های "تاریخچه"
برای حذف هر صفحه جداگانه یا کل تاریخچه وبگردی خود، آیکون تاریخچه را از بالای نوار ابزار اینترنت اکسپلورر کلیک کنید و سپس صفحات را از ستون تاریخچه (سمت چپ) پیدا کنید. روی عنوان صفحه راست کلیک کنید و از منوی باز شونده گزینه حذف (Delete) را انتخاب نمایید.

2 - پیدا کردن صفحات
اگر در پیدا کردن صفحه‌ای که می‌خواهید پاک کنید مشکل دارید، این امکان وجود دارد که کل تاریخچه را بر اساس تاریخ، سایت، بیشترین دفعات بازدید و ترتیبی که امروز بازدید کرده‌اید، مرتب کنید. همچنین یک دکمه جستجو برای جستجوی عبارت مورد نظر تعبیه شده است.

3 - پاک کردن کل تاریخچه
برای پاک کردن کامل لیست تمامی تاریخچه، گزینه Internet Options را از منوی Tools اینترنت اکسپلورر انتخاب نمایید. در بخش General دکمه Clear History را بزنید. این کار همچنین تمامی لیست‌های موجود در در ویژگی پُر کردن خودکارِ نوار آدرس را پاک می‌کند.

4 - پاک کردن سوابق جستجوها
ممکن است روش مرحله قبل لیست "پر کردن خودکار" موتورهای جستجو را پاک نکند؛ برای پاک کردن عبارت‌های جستجوی قبلی، شروع به تایپ مجدد عبارت کنید و وقتی لیست ظاهر شد، گزینه مورد نظر را انتخاب کنید و کلید Delete از صفحه کلید را بفشارید.

5 - تنظیمات
برای اینکه بهتر بتوانید تاریخچه و فایل‌های موقت اینترنتی را مدیریت کنید، گزینه Internet Options را از منوی Tools اینترنت اکسپلورر انتخاب نمایید. در بخش General ، تعداد روزهای ذخیره تاریخچه (سمت راست پایین) را کاهش دهید و با زدن دکمه Setting (وسط) فضای اختصاص یافته روی دیسک سخت برای ذخیره فایل‌های موقت را کاهش دهید.

6 - دیدن فایل‌های موقت
همچنین میتوانید با زدن دکمه View Files در کادر محاوره‌ای Settings (به قسمت قبل مراجعه کنید) تمامی کوکی‌ها و سایر فایل‌های اینترنتی ذخیره شده را چک یا پاک کنید. اگر لیست طولانی بود، با استفاده از گزینه Arrange Icons By Date از منوی View فایل‌ها را دسته بندی کنید.

7 - حذف تمامی کوکی‌ها
امن‌ترین راه برای اطمینان از پاک شدن کوکی‌های ناخواسته، خلاص شدن از شر همه آنها با استفاده از دکمه Delete Cookies از صفحه محاوره‌ای Internet Option است، اما باید خودتان را آماده کنید که اطلاعاتی را که در بعضی از سایت‌ها عادت کرده بودید به طور خودکار عمل کنند را دوباره وارد نمایید.

8 - پاک کردن فایل‌ها
حالت مشابهی همانند کوکی‌ها که در بخش گذشته توضیح داده شد، برای فایل‌های اینترنتی ذخیره شده وجود دارد. معمولاً تصاویر و عکس‌ها به‌طور خودکار بارگذاری می‌شوند و در پوشه فایل‌های موقت اینترنت ذخیره می‌گردند. برای رهایی از شر آنها دکمه Delete Files را بزنید.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۵/۱۰/۱۹ساعت 20:40  توسط محمودسیدی |